powrót

2014-03-30 |

Wszystko o ekonomii społecznej

imgnews_3283

Czym jest ekonomia społeczna i jak założyć spółdzielnie socjalną - to główne tematy poruszane w trakcie spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA, które odbyło się 18 marca w ramach Akademii Liderów Społecznych. 
W temat zebranych wprowadziła Justyna Rudner, która wyjaśniła czym są podmioty ekonomii społecznej oraz jakimi kryteriami winny kierować się osoby i organizacje tworzące spółdzielnie socjalne. – W większości przypadków spółdzielnie socjalne tworzą osoby zagrożone marginalizacją ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność jak i osoby bezdomne, wychodzące z nałogów czy opuszczające zakłady karne. Praca w spółdzielniach socjalnych daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji szczególnie, że zysk nie jest głównym kryterium ich funkcjonowania, zaś osoby, które zdecydują się na ich założenie mogą liczyć na wiele ulg przy rejestracji czy tez wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności - wyjaśniła.
Jak mówiła w spółdzielniach socjalnych obowiązuje kolektywny sposób podejmowania decyzji, a każdy członek, niezależnie od wielkości udziału w spółdzielni, dysponuje w tym procesie jednym głosem. Podała również kilka przykładów spółdzielni socjalnych np. warszawska spółdzielnia „Ekon” zatrudniająca 850 osób niepełnosprawnych, a zajmująca się gospodarką odpadami, spółdzielnia „Mastvita” oferująca zdrową żywnością i prowadząca sklep internetowy właśnie z takimi produktami czy też spółdzielnie „Rybka” z Giszowca i tyski „Ogród Smaku” świadczące usługi gastronomiczne.
Z danych z listopada 2013 roku w Polsce funkcjonowało 875 spółdzielni socjalnych.

Miejsce wydarzenia: Starostwo Powiatowe ul. Żwirki i Wigury 4
Autor: admin
Prenumerata wiadomości
Co będzie?